تبلیغات
انتخاب برتر - بهترین تصاویر از 30 سال ماموریت شاتل - صفحه 1
سخن روز
آزادی هیچ وقت انتظار ما را نمی كشد، ما باید در بدست آوردنش، از دل و جان دریغ نكنیم. چون در هیچ جایی از زوایای تاریخ سراغ نداریم كه آزادی و دموكراسی، سهل و آسان به دست آمده باشد. " رالف والدو امرسون "

SuperChoice logo

 


آرشیو


طبقه بندیپیوندها


صفحات جانبی


نویسندگان


ابر برچسبها

آمار وبلاگ


افتتاح سایت 1389/04/15

 

Page Rank


صفحه اول

مجله نشنال جغرافی همزمان با پایان ماموریت آتلانتیس، عکسهایی از 30 سال تاریخ برنامه های فضایی شاتل را منتشر کرد که کمتر دیده شده اند.
با فرود آتلانتیس پرونده برنامه های فضایی شاتلهای ناسا بسته شد و این عصر پایان یافت. در این راستا، مجله نشنال جغرافی عکسهایی دیدنی از ماموریتهای شاتلها را در طول 30 سال منتشر کرده است که کمتر دیده شده اند.

در میان مه - تصویری از شاتل چلنجر بر روی سکوی متحرک در میان مه در مرکز فضایی کندی در فلوریدا. در این عکس، چلنجر درحال حرکت به سمت سکوی پرتاب است. در نوامبر 1982 هستیم.
اولین فضانورد آمریکایی زن- "سالی راید" در کنار پانلهای کنترل شاتل فضایی چلنجر در 25 ژوئن 1983. راید به عنوان متخصص در ماموریت Sts-7 شرکت داشت و به اولین زن آمریکایی که به فضا سفر کرد تبدیل شد.
شب پرستاره - شاتل فضایی اندیور که در این عکس با درهای نیمه باز درحالی که به ایستگاه فضایی بین المللی متصل است زمین را از چشم اندازی منحصربفرد نگاه می کند. این عکس در آخرین ماموریت اندیور در می 2011 گرفته شده است.
دو مرد و یک تلسکوپ - فضانوردان "جان ام. گرانسفلید" و "ریچارد ام. لینهام" در نزدیکی تلسکوپ فضایی هابل. این فضانوردان در ماموریت  Sts-109 شاتل کلمبیا در مارس 2002 مشغول تعمیر هابل هستند.
 معلق در بالای سیاره - شاتل فضایی اندور در برابر لایه های اتمسفر زمین در یک تصویر که توسط یکی از اعضای خدمه ISS در تاریخ 9 فوریه 2010 گرفته شده . 
حراج ماهواره - فضانورد "دیل گاردنتر" بیرون از شاتل فضایی دیسکاوری در ماموریت Sts-51-A این عکس را گرفته است. این پیاده روی برای تعمیر دو ماهواره مخابراتی انجام شد. تصویر "جوزف پی. آلن چهارم" درحال گرفتن این عکس بر روی شیشه کلاه ایمنی گاردتنر افتاده است. در نوامبر 1984 هستیم.
اولین راه اندازیشاتل فضایی کلمبیا نشسته بر روی سکوی پرتاب در مرکز فضایی کندی در مارس 5 ، 1981. کلمبیا در اولین پرواز شاتل STS - 1 ، در تاریخ 12 آوریل 1981 راه اندازی شد  . 
نور شبآبفشان مانندی که پس از پرتاب شبانه شاتل فضائی باقی می ماند و از مرکز فضایی کندی فلوریدا در تاریخ 11 مارس 2008 اندور قابل مشاهده است.
تیم اینترپرایز - اولین شاتل فضایی که در ابتدا با عنوان Constitution معرفی شد اما بعد در بزرگداشت سریالهای علمی تخیلی Star Trek (سفر ستاره ای) نام "اینترپرایز"، کشتی فضایی معروف این سریال بر روی این شاتل گذاشته شد. در این عکس، بازیگران سریال Star Trek که در مراسم رونمایی از شاتل اینترپرایز در 17 نوامبر 1976 شرکت کرده بودند دیده می شوند.
 
از چپ به راست: لئونارد نیموی در نقش "اسپاک"، جورج تاکی در نقش  سکاندار "هیکارو سولو"، "د- فارست کلی" در نقش افسر پزشک "لئونارد مک کوی" و جیمز دوهان در نفش "مونتگمری اسکات" یا "اسکاتی".
بدرقه عاشقانه - تماشاگران در اواخر گرما صبح برای  تماشای ماموریت نهایی شاتل فضایی آتلانتیس  STS - 135 گرد هم می آیند ، در تاریخ 8 ژوئیه 2011.
اولین تراژدی - 28 ژانویه 1986. در آسمان فلوریدا توده ای از ذرات منفجر شده شاتل فضایی چلنجر دیده می شود. این فضاپیما 74 ثانیه پس از پرتاب منفجر شد. تمام 7 سرنشین آن جان باختند.قهرمانان شاتل فضائی چلنجر
زمین از نگاه شاتل - در این عکس که در فرمت IMAX گرفته شده تقریبا تمام زمین از شاتل اندیور دیده می شود. دوربینی که این عکس را گرفته است در ماموریت Sts-88 بر روی شاتل اندیور نصب شد تا از مراحل نصب اتاقک " Unity Node"، اولین بخش ایستگاه فضایی بین المللی تصویربرداری کند.
موتور در معرض دید - تکنسینها مشغول انجام تست روشن شدن موتور اصلی شاتل فضایی قبل از اولین پرتاب شاتل کلمبیا در 1981 هستند. این عکس در لابراتوارهای ملی فناوری فضایی در خلیج سنت لوئیس در می سی سی پی گرفته شده است.
لحظات ملتهب - تیم ماموریت Sts-102 مشغول کار در شاتل دیسکاوری برای اتصال به ایستگاه فضایی بین المللی در سال 2001.


برای دیدن صفحه دوم کلیک کنید