تبلیغات
انتخاب برتر - عکس زیبایی از شفق قطبی با استفاده از دوربین طیف نگار
سخن روز
آزادی هیچ وقت انتظار ما را نمی كشد، ما باید در بدست آوردنش، از دل و جان دریغ نكنیم. چون در هیچ جایی از زوایای تاریخ سراغ نداریم كه آزادی و دموكراسی، سهل و آسان به دست آمده باشد. " رالف والدو امرسون "

SuperChoice logo

 


آرشیو


طبقه بندیپیوندها


صفحات جانبی


نویسندگان


ابر برچسبها

آمار وبلاگ


افتتاح سایت 1389/04/15

 

Page Rank


عکس زیبایی از شفق قطبی با استفاده از دوربین طیف نگار

نوشته شده توسط:ایران دوست
سه شنبه 14 آذر 1391-12:12 ق.ظ

دوربین فوق طیفی NORUSCA II می‌تواند طی چند میکروثانیه بین 41 باند مختلف طیف نور سوئیچ کند


انتخاب برتر

شاید تصاویری که دوستداران ستاره‌شناسی از شفق می‌گیرند زیبا و باشکوه باشد، اما دانشمندان برای مطالعه شفق به تصاویر واضح‌تری نیاز دارند. به کمک یک طیف‌نگار جدید، آنها می‎توانند تصاویر شفق قطبی را در نورهای مختلف ثبت کنند.


محمود حاج‌زمان: شفق‌های قطبی در عکس‌ها تقریبا شبیه ابرهای وهم‌آلودی به نظر می‌رسند که از کرک‌های زمردین ساخته شده‌اند. چنین تصویری مجلل و باشکوه است، اما دانشمندان برای مطالعه شفق به تصاویر واضح‌تری نیاز دارند. شفق قطبی وقتی ایجاد می‌شود که ذرات باردار خورشیدی وارد میدان مغناطیسی زمین می‌شوند و می‌توانند اطلاعات فراوانی را در خصوص نحوه اندرکنش زمین و خورشید برای دانشمندان آشکار کنند. با توجه به اینکه اغلب دوربین‌ها هنگام عکس گرفتن تمام نور موجود در محیط را می‌بلعند؛ دانشمندان مجبور هستند آنها را فیلتر کنند تا بتوانند باندهای خاصی از طیف نور را مطالعه کنند.
به گزارش پاپ‌ساینس، دوربین فوق طیفی NORUSCA II می‌تواند طی چند میکروثانیه بین 41 باند مختلف طیف نور سوئیچ کند، و محققان می‌توانند باندهای خاص مورد نظر خود را در یک تصویر واحد با هم ترکیب کنند. در تصویری که در زیر می‌بینید، تنها سه باند نوری وجود دارد: قرمز، آبی و سبز. این موضوع باعث می‌شود تا علاوه بر اینکه تماشای عکس بسیار دلپذیر باشد، دانشمندان راحت‌تر بتوانند تحقیقات خود را انجام دهند.

منبع:خبرآنلاین


تاریخ آخرین ویرایش:سه شنبه 14 آذر 1391 11:00 ق.ظ